Na co je selen a škodí jeho nadbytek?
Selen je prvek, který je bez pochyb pro zdraví důležitý. Podílí se na podpoře obranyschopnosti, podle všeho funguje jako antioxidant a také ho potřebujeme pro správnou funkci štítné žlázy. U mužů hraje roli v dozrávání spermií. Selen se tedy nedá ničím nahradit.
Jeho specifikum je v tom, že ho nemůžeme užívat, jak se nám zlíbí. Na rozdíl od jiných prvků či živin se jím lze předávkovat a jeho dlouhodobý nadbytek škodí. Určitě si rozmyslete jeho správné množství, pokud se ho rozhodnete užívat pravidelně. Jeho nedostatek nebývá běžný, souvisí ale s jednou zajímavou věcí:
Obsah selenu v potravě závisí na tom, kolik je ho v půdě. Odtud přechází do plodin, které považujeme za zdroj selenu. Proto v některých oblastech lidé mají selenu méně než jinde.
Doporučená denní dávka selenu pro dospělého je 55-200 mikrogramů. Závisí to na váze a tělesné konstituci, ale i na životním stylu a potřebách jedince. Roli hraje i to, zda jste kuřáci.
Co jíst, když chcete doplnit selen?
Selen v potravě nalezneme v rostlinných i živočišných zdrojích. Klademe důraz na pestrost a proto si dopřejte co nejvíc zdrojů selenu (ale i dalších živin).
Rostlinné zdroje selenu:
- Ořechy a semínka.
- Luštěniny, česnek, avokádo.
- Celozrnné obiloviny.
Živočišné zdroje selenu:
- Ryby a mořské plody.
- Vnitřnosti a jiná masa.
- Mléčné produkty.
Ze všech potravin bohatých na selen tu vypíchneme jednu – para ořechy. U nás nejsou až tak známé, ačkoli je seženete skoro v každém obchodě. Para ořechy jsou bohaté i na rostlinné tuky a bílkoviny a patří mezi největší ořechy vůbec. Lidé je konzumují hlavně proto, že jsou plné selenu. Podle toho, kolik vážíte, by mělo stačit denně jíst jeden nebo dva para ořechy. Nezapomeňte – vysoké dávky selenu nejsou bezpečné, proto se nevyplatí sníst misku para ořechů na posezení.
Zdroj:
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: