Doplněk stravy

Může se nízká hladina testosteronu týkat i vás?

Nízká hladina testosteronu souvisí mimo jiné s přibývajícím věkem, to ale neznamená, že je třeba se s ní a s jejími projevy smířit. Důvody nedostatku přitom mohou být různé a některé z nich může pozitivně ovlivnit úprava životního stylu.

Může se nízká hladina testosteronu týkat i vás?

Co to je testosteron?

Testosteron je nejdůležitějším pohlavním hormonem u mužů. Jeho produkce je řízena mozkem a varlaty, která jsou hlavním zdrojem tohoto hormonu v organizmu. Tvorba testosteronu u chlapců prudce roste v průběhu puberty, přičemž už po třicítce se začíná obvykle snižovat. Pokles se přitom s postupem času zrychluje. Testosteron je hormon důležitý pro rozvoj a udržení mužských pohlavních znaků a ovlivňuje i sexuální funkce.

I když je testosteron pro muže významnější, vylučuje se i v těle žen, a to ve vaječnících a nadledvinkách.

Koho se může týkat nízká hladina testosteronu?

Nedostatek testosteronu může vzniknout z různých důvodů. Mezi ty může patřit

  • přirozené stárnutí (projevy se objevují většinou po 50. roce);
  • dědičnost;
  • emocionální stres a nedostatek spánku;
  • vysoká hmotnost;
  • určité závažnější zdravotní komplikace.

Snížená hladina testosteronu může být způsobena jak nesprávnou funkcí varlat, tak změnami v hypotalamu a hypofýze, částech mozku vytvářejících hormony stimulující varlata k tvorbě testosteronu. 

Kdy je hladina testosteronu příliš nízká?

Hodnoty hladiny testosteronu, které jsou považovány za optimální, se liší podle věku i pohlaví. U mužů se jedná o rozmezí od 10 do 40 nmol/l s tím, že maximální hodnoty obvykle odpovídají období puberty a věku do 30 let. U žen jsou doporučené hodnoty hladiny testosteronu oproti mužům několikanásobně nižší. 

Při nízké hladině testosteronu změňte jídelníček

V případě nízké hladiny testosteronu je v první řadě vhodné zamyslet se nad možnými ovlivnitelnými příčinami a snažit se je odstranit. Dále je dobré zaměřit se na zdravý a vyvážený jídelníček s dostatkem látek a potravin pozitivně působících na hladinu testosteronu a příznaky, které s jejími nízkými hodnotami souvisí.

  1. Zinek je minerální látka, která přispívá k normální hladině testosteronu v krvi. Do jídelníčku je možné ji zařadit díky kvalitnímu hovězímu masu, fazolím, dýňovým semínkům nebo celozrnným výrobkům. 
  2. Hořčík přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normálnímu energetickému metabolismu. Dále má pozitivní vliv na činnost nervové soustavy a psychickou činnost. 
  3. Vitamín D nesmí chybět tam, kde je vhodné podpořit nejen svalové funkce a kosti, ale také imunitní systém a proces dělení buněk. 
  4. Selen je látkou podporující krásu žen (pomáhá udržovat normální stav vlasů a nehtů) a pohlavní funkce u mužů, u nichž prospívá tvorbě spermií.

Zajistit dostatek všech potřebných látek běžným jídelníčkem se nemusí vždy dařit. Ke zvážení pak zůstává zařazení doplňků stravy. K dispozici jsou různé přípravky, jejich složení je přizpůsobeno konkrétním životním obdobím.


Zdroj:

https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32012R0432 

ProMan PLUS balení

ProMan PLUS

Přirozená podpora testosteronu
Vyzkoušejte zdarma*

* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč


Vaše komentáře

Vložte svůj komentář:

  • {{ myComment.createdAt }}

    {{ myComment.name }}:

    {{ myComment.text }}

  • {{ comment.createdAt }}

    {{ comment.name }}:

    {{comment.text}}

    • Zákaznická podpora:

      {{ reaction.text }}

Vložte svůj komentář:

©2025 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se