I když je testosteron mužský pohlavní hormon, vyskytuje se i u žen. Zatímco u mužů je testosteron produkován převážně ve varlatech, u žen to je ve vaječnících, nadledvinkách a tukových buňkách. U obou pohlaví platí, že příliš málo, nebo příliš mnoho testosteronu může mít negativní vliv na zdraví. Mnoho lidí si myslí, že nízkou hladinu testosteronu u mužů lze poznat podle vypadávajících vlasů a snižujícího se libida. Ve skutečnosti ji může zaručeně určit pouze speciální laboratorní měření.
Proč je testosteron důležitý?
Testosteron u mužů ovlivňuje pohlavní funkce i sekundární mužské znaky. Hraje tak roli mimo jiné v případě:
- ochlupení těla,
- svalové hmoty,
- prohloubení hlasu,
- hustotě kostí,
- produkci spermií,
- tvorbě červených krvinek,
- způsobu ukládání tuků,
- libidu.
Ženy mají hladinu testosteronu přirozeně nižší, a i když je jeho vliv méně nápadný, zastává v jejich těle důležité funkce. Přeměňuje se totiž na ženský pohlavní hormon estradiol. Podílí se na:
- tvorbě hormonů,
- zdraví kostí a prsou,
- menstruaci,
- plodnosti,
- libidu.
Jak probíhá měření testosteronu v laboratoři?
Vyšetření hladiny testosteronu probíhá zpravidla na základě krevního testu. Krev se většinou odebírá na odběrových centrech laboratoří z loketní jamky. Tento test může být proveden na základě žádanky od lékaře, případně uhrazen samoplátcem. Výsledky jsou k dispozici za jeden až dva dny dle laboratoře.
K dispozici jsou také domácí testy. Domácí sada umožní odběr vzorku krve, nebo slin, který se pak zašle do laboratoře dle pokynů na obalu.
Laboratoře běžně provádějí měření celkového a volného testosteronu. Pro výpočet volného testosteronu (FAI – free androgen index) je nutné zároveň vyšetření SHBG (sex hormon binding globulin). Jedná se o protein pro estrogeny a androgeny, který se podílí na jejich transportu a jehož koncentrace ovlivňuje poměr mezi volnou formou hormonů a formou vázanou na proteiny.
Co je důležité dodržovat před odběrem?
Doporučení jsou v tomto případě podobná jako u dalších krevních testů. Specifické je omezení příjmu biotinu, vitamínu ze skupiny B.
Večer před odběrem vynechte tučná jídla, naopak volte snadno stravitelné potraviny.
Nejméně 24 hodin před odběrem je vhodné nekouřit a nepít alkoholické nápoje.
8, maximálně však 12 hodin před odběrem nejezte a pijte jen neslazené tekutiny jako vodu, neslazený čaj nebo neochucenou minerálku.
Bezprostředně před odběrem nesportujte.
V den odběru vypijte v ranních hodinách 2 až 3 dcl tekutin, vynechte užívání doplňků stravy (důležité je to zejména u těch s obsahem biotinu) a dalších přípravků.
Předem si připravte odpovědi na otázky týkající se užívaných přípravků a specifických zdravotních komplikací.
Vaše komentáře
Vložte svůj komentář:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznická podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svůj komentář: